Podporujeme vedu a výskum v biomedicíne
MEDIREX GROUP ACADEMY (MGA) je nezisková organizácia zameraná na výskum a vývoj nových skríningových metód v prevencii ochorení a neinvazívnych testov v diagnostike ochorení. Cieľom je ich prenos do klinickej praxe, aby sme zvyšovali účinnosť skríningu a zvyšovali efektívnosť diagnostiky v boji s onkologickými aj civilizačnými ochoreniami. I keď sú vo svete podobné organizácie bežné, na Slovensku sú skôr ojedinelé.
„Sústreďujeme sa hlavne na zlepšenie prevencie a diagnostiky nádorových ochorení. Hľadáme nové markery v rámci diagnostiky, zlepšenia prevencie, určenia prognózy chorôb a v neposlednom rade potenciálne terapeutické ciele. Jedným z našich najväčších úspechov bola spolupráca na overovaní genetických testov, ktorými sa dnes zisťujú závažné zmeny na krčku maternice.“
doc. MUDr. Pavol Janega, PhD., riaditeľ MGA, lekár a vedec
MGA je vedecko-výskumná inštitúcia, ktorá sa v rámci rôznych (aj medzinárodných) výskumných konzorcií podieľa najmä na hľadaní a vývoji nových neinvazívnych diagnostických testov a metód. Finálnym cieľom je prenos poznatkov z vedy a výskumu do klinickej praxe a zefektívnenie skríningu v prevencii alebo diagnostiky rôznych ochorení.
Primárne sa ako vedecko-výskumná inštitúcia zameriavame na hľadanie nových markerov a postupov najmä v oblasti lekárskej genetiky, molekulárnej biológie a proteomiky. Vďaka finančnej podpore získanej z rôznych grantov a projektov podpory vedy a výskumu z EÚ sa nám podarilo vybudovať najmä v pracoviskách v Nitre a v Košiciach excelentnú laboratórnu infraštruktúru. Tá je dostupná aj iným vedeckým skupinám so zameraním najmä na biomedicínsky výskum.
Spolupráca so slovenskými univerzitami
Spolupracujeme s najlepšími slovenskými univerzitami, aby sme spojením teórie a praxe vychovávali novú generáciu odborných vedeckých pracovníkov v oblasti biomedicíny:
Univerzita J. A. Komenského v Bratislave
- Lekárska fakulta
- Prírodovedecká fakulta
Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach
- Lekárska fakulta
- Prírodovedecká fakulta
Slovenská technická univerzita v Bratislave
- Fakulta elektrotechniky a informatiky
MGA je v úzkom kontakte s akademickou pôdou. Naši odborníci poskytujú konzultačné poradenstvo a odborné vedenie bakalárskych, diplomových a doktorandských prác, pričom tie najlepšie MEDIREX GROUP ACADEMY aj finančne odmeňuje. Talentovaným študentom v MGA nielenže vytvárame priestor pri praktickej výučbe či umožnení priameho kontaktu teórie a praxe, ale študentom zaujímajúcim sa o vybrané témy laboratórnej diagnostiky a o vedu a výskum pomáhame v štúdiu aj prostredníctvom štipendia.
V centre pozornosti MGA je nadväzovanie spolupráce i so zahraničnými akademickými inštitúciami s cieľom zriadiť výmenné edukačné pobyty najmä v postgraduálnom vzdelávaní v oblasti biomedicíny. Vytvorením napr. doktorandských vzdelávacích programov so zahraničnými univerzitami dosiahneme zvýšenie úrovne postgraduálneho vzdelávania v biomedicíne aj transfer Knowledge do výskumných aktivít realizovaných MGA, resp. Centrom excelentného biomedicínskeho výskumu.
Už niekoľko rokov podporujeme výchovu a rast mladých nádejných odborníkov. Každoročne oceňujeme študentov Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty UK, Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a UPJŠ finančným ohodnotením 1000 eur za najlepšie diplomové práce.
Kontinuálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov
MGA venuje tiež významnú pozornosť vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov s cieľom správnej indikácie diagnostiky a interpretácie diagnostických výsledkov. Na zabezpečenie takejto edukácie MGA každoročne organizuje niekoľko odborných podujatí na edukáciu lekárov a laboratórnych pracovníkov v rámci odborných seminárov s lokálnou či celoslovenskou pôsobnosťou.
MGA organizuje aj medzinárodné podujatia s účasťou prednášajúcich odborníkov zo zahraničia. Okrem toho sa MGA podieľa na organizovaní predatestačných seminárov/kurzov lekárov v spolupráci so Slovenskou zdravotníckou univerzitou, na ktorých sú prezentované vybrané diagnostické postupy lekárom z praxe. Odborné podujatia sú zaradené do zoznamu kreditmi hodnotených vzdelávacích aktivít Slovenskej lekárskej komory.
MGA spolupracuje aj s prestížnymi vedcami zo zahraničných univerzít
Obzvlášť veľmi významná je spolupráca s Karlovou univerzitou v Prahe. Excelentní vedci práve z tejto univerzity sú zapojení aj do vedeckých projektov, na ktorých participuje MGA. Vďaka prepojeniu medzinárodných skúseností a aktivít rôznych vedecko-výskumných skupín sa posúva vpred aj samotný výskum realizovaný v MGA.
MGA je organizácia so silným potenciálom pre budúcnosť schopná priniesť medicíne na Slovensku nové myšlienky a možnosti.
Vedci Tomáš Szemes a Gabriel Minárik o výsledkoch svojej práce počas diskusie na fóre OECD v Paríži v roku 2019.