Hoci väčšina žien prijíma pribúdajúce roky s rešpektom a možno aj trochu obavami z toho, čo ich čaká, každé životné obdobie prináša aj rôzne benefity. Vždy existujú možnosti, ako optimalizovať svoje aktuálne zdravie a nadobudnúť pocit pohody a spokojnosti.
S lekárkou z Medirexu MUDr. Veronikou Szabóovou, PhD. sme sa porozprávali o období po štyridsiatke. Prezradila nám viac o výzvach, na ktoré by sa ženy mali pripraviť, o zmenách, ktoré sú neodvratné, no patria ku kolobehu života, ale tiež o tom, čo by mali ženy robiť, aby si dokázali toto obdobie naplno vychutnať.
Rovnako ako je pre mužov dôležitý testosterón, aj život ženy dennodenne ovplyvňujú hormóny. Povedzme si na úvod pár viet o tom, ktoré hormóny sú pre ženy najdôležitejšie.
Reprodukčné zdravie žien najviac ovplyvňujú hormóny regulujúce menštruačný cyklus – luteinizačný, folikulostimulačný, estrogén a progesterón.
Nemenej dôležité sú však hormóny regulujúce metabolizmus ľudského tela, pretože činnosť hormónov je medzi sebou vzájomne prepojená. V tejto súvislosti je potrebné spomenúť hormóny štítnej žľazy.
Množstvo ďalších hormónov vplýva na celkové zdravie ženy v každom veku. Hormóny regulujú všetky metabolické procesy, hladinu krvného cukru, stresovú odpoveď, chuť do jedla, spánkový režim či tendenciu priberať alebo chudnúť (inzulín, kortizol, leptín, grelín, rastový hormón).
Aká je úloha ženských pohlavných hormónov v organizme a aké procesy ovplyvňujú?
Hormóny produkované v mozgu – luteinizačný a folikulostimulačný hormón riadia dozrievanie folikulov vo vaječníkoch a následne ovuláciu (uvoľnenie vajíčka z vaječníka). Vplývajú na cyklické zmeny hladín estrogénu a progesterónu a v zdravom organizme ženy pracujú vo vzájomnom súlade.
Estrogén zohráva v ženskom organizme množstvo úloh. Okrem toho, že riadi celý vývoj ženy, od detského veku po dospelosť, má významný vplyv na hladinu tukov v krvi, tráviace enzýmy, rovnováhu vody a soli, hustotu kostí, srdcovú činnosť a na psychické zdravie - napríklad pamäťové funkcie či schopnosť sústrediť sa. Ženský organizmus má veľa rôznych druhov estrogénov.
Tri hlavné formy sú estradiol, estrón a estriol. V reprodukčnom veku sa estrogén vytvára vo vaječníkoch a reguluje menštruačný cyklus. V polovici cyklu, vysoké hladiny estrogénu spúšťajú uvoľnenie luteinizačného hormónu, čo vedie k ovulácii. Následne hladiny estrogénu klesajú, ale spolu s progesterónom pomáhajú udržiavať endometrium – slizničnú výstelku maternice.
Po ovulácii sa na mieste uvoľneného vajíčka vytvorí žlté teliesko, ktoré začne produkovať progesterón. Ten hrá kľúčovú úlohu v druhej polovici menštruačného cyklu, pomáha pripraviť endometrium na možné prijatie oplodneného vajíčka. Zvyšuje hrúbku a sekrečnú aktivitu endometria, čím vytvára optimálne prostredie pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak dôjde k oplodneniu, progesterón podporuje udržanie tehotenstva. Ak nenastane oplodnenie, hladiny progesterónu klesnú, čo vedie k odlúpeniu sliznice maternice a začiatku menštruácie.
Ako sme si už povedali, po štyridsiatke čakajú ženy významné zmeny, a to najmä v súvislosti s hormónmi. Ako by ste opísali tento stav?
V životnej etape, ktorá nastupuje približne po 40-tom roku života, mnoho žien žije naplno, starajú sa o rodinu a deti, ale aj o svojich rodičov, o domácnosť, sú zaneprázdnené svojou kariérou a nemajú veľa času pre seba. Naplno sa prejavuje sebarealizácia a produktivita z intelektuálneho, vedeckého, filozofického i umeleckého hľadiska.
Žena v tomto období začína čeliť hormonálnym výkyvom v súvislosti s perimenopauzou, čo je obdobie pred nástupom menopauzy, ktoré môže v priemere trvať až 7 rokov.
Perimenopauza je prirodzená a nezvratná súčasť života ženy. Nejde o chorobu, ale prirodzený proces starnutia ženského tela. Pre množstvo žien predstavuje významný a náročný životný míľnik. V mnohých prípadoch spôsobuje fyzický, psychický a emočný prevrat s ďalekosiahlymi dôsledkami.
Ako je možné zistiť, že sa žena nachádza v perimenopauze?
Diagnóza perimenopauzy je zvyčajne klinická, niekedy môže byť prínosom stanovenie folikulostimulačného hormónu (odber na 2. – 6. deň, ak je cyklus zachovaný), ktorého hladina je zvýšená. Počas perimenopauzy však hladiny hormónov výrazne kolíšu, preto jediné vyšetrenie hormonálneho profilu nestačí k jej potvrdeniu. Je potrebné sledovať celkový stav zdravia a akékoľvek zmeny konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.
Čo môžu ženy v tomto období očakávať z pohľadu fyzických zmien, ktoré sa môžu objaviť?
Z biologického hľadiska je perimenopauza charakterizovaná vyhasínaním funkcie vaječníkov. Začínajú sa zvýšene strácať folikuly a teda aj vajíčka, produkcia hormónov je kolísavá a nepredvídateľná. Vo vaječníkoch sa postupne ukončuje tvorba estrogénu a progesterónu, čo negatívne ovplyvňuje mnohé biochemické procesy v organizme. Obdobie perimenopauzy súvisí s rozvojom širokej škály príznakov, ktoré sú individuálne, rôznorodé a viac alebo menej intenzívne. Zahŕňajú nepravidelnosť menštruačného cyklu, epizodické návaly tepla, tzv. hot flushes, začervenanie pokožky tváre, krku a dekoltu, búšenie srdca - palpitácie, slabosť a prejavy únavového syndrómu, závraty, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, výkyvy nálady, úzkosť, stratu koncentrácie, nespavosť, nadmerné a nočné potenie, prekolapsové stavy, zhoršenie kvality vlasov, stratu elasticity pokožky, zmeny v metabolizme a následne priberanie na hmotnosti.
Priberanie nie je pre nikoho príjemné, pre ženy obzvlášť. Prečo mnohé ženy v tomto období začnú priberať?
Estradiol je estrogén mladosti a okrem toho, že reguluje menštruačný cyklus, pri správnej hladine pomáha žene hlavne zostať štíhlou. Je zodpovedný za typický tvar ženskej postavy, vyhladzuje pleť, chráni mozog, srdce a kosti. Prispieva k stabilnému tlaku krvi a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. V súvislosti s reguláciou hladu prispieva k vytváraniu pocitu sýtosti, pomáha udržiavať vysokú hladinu energie a motivuje nás aj k cvičeniu. V perimenopauzálnom období tvorba estradiolu klesá.
Estrón je estrogén, ktorý sa tvorí v tukových bunkách a nadobličkách. V období pred menopauzou sa mení na estradiol. V menopauze však už k tejto premene nedochádza a estrón sa stáva prevládajúcim estrogénom.
Estrón presúva tuk z bokov a stehien do brušnej oblasti, a aj toto tukové tkanivo sa stáva miestom, kde sa tvorí estrogén. Počas menopauzy priberie väčšina žien a ocitajú sa v začarovanom kruhu.
Čím viac estrónu, tým viac tuku v brušnej oblasti a čím viac tuku, tým viac estrónu. Estrón zároveň vplýva na činnosť inzulínu a vedie k rozvoju inzulínovej rezistencie. Postupne klesá aj hladina progesterónu, ktorý je prekurzorom testosterónu a estradiolu – ak teda poklesne jeho hladina, klesá aj hladina hormónov, ktoré pomáhajú spaľovať tuk.
Aké ďalšie komplikácie sa môžu objaviť zo zdravotného hľadiska?
Okrem toho, že nastávajú zmeny v metabolizme tukov a sacharidov, môže sa objaviť chronický zápalový stav, srdce, mozog a kosti sú menej chránené, zvyšuje sa oxidačný stres. Pokiaľ žena nemá v životnom štýle zahrnuté pravidelné cvičenie a zdravý jedálniček, začínajú sa prejavovať prvé signály straty fyzickej zdatnosti, sily a celkového zdravia. Môžu sa objavovať príznaky spojené s rozvojom chronických ochorení. Ide napríklad o poruchy funkcie štítnej žľazy, kardiovaskulárne a metabolické problémy, ktoré môžu viesť až k postupnému vzniku cukrovky 2. typu.
Po období perimenopauzy prichádza menopauza a po nej postmenopauzálne obdobie. Čo sa vtedy v ženskom tele deje?
Menopauza je konkrétny dátum poslednej menštruácie. Nastupuje individuálne, približne v rozmedzí 45. - 55. roku života. Nasledujúce obdobie sa označuje ako postmenopauzálne. Je to často už stabilná etapa života plná nových možností skúmať a objavovať svet z inej perspektívy. Doposiaľ žena popri starostlivosti o rodinu a intenzívne pracovné nasadenie nemala možno toľko času, s príchodom menopauzy si začína uvedomovať, že sa potrebuje naozaj viac venovať sama sebe, ak na to nemala priestor v predchádzajúcom čase. Je už dostatočne skúsená, pozná svoje potreby a ciele, možno opäť prehodnotí svoj doterajší život.
Môžeme očakávať aj nejaké fyzické problémy, prípadne nástup zdravotných komplikácií?
Na fyzickej úrovni sa objavujú zmeny súvisiace s potmenopauzálnym obdobím.
Stráca sa protektívna, teda ochranná úloha estrogénov. Ak doposiaľ neboli správnou životosprávou podchytené a v rámci prevencie riešené zdravotné problémy, ktorým sa dá predchádzať, v tomto období sa často vyskytuje metabolický syndróm a s ním súvisiaca nadhmotnosť, resp. obezita, cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne, prípadne onkologické ochorenia. Postupne sa môže pridružiť osteoporóza.
Pokles fyzickej zdatnosti, sily, množstva svalovej hmoty ovplyvňujú celkový pocit pohody a zdravia v každej jeho rovine – fyzickej i psychickej. Ďalšie príznaky zahŕňajú častejšie močenie pre zmeny v urologickom systéme, mení sa veľkosť prsníkov – redukcia žľazy aj tuku, kvalita pokožky, vlasov, nechtov – zníženie elasticity, vrásky, pokles kolagénu, mení sa objem a hrúbka vlasov.
Vedci zistili, že ženy v postmenopauze s nadváhou majú hladinu estrogénu 50- až 100-krát vyššiu ako ženy, ktoré sú štíhlejšie. U starších žien s nadváhou to môže znamenať aj o 20% vyššie riziko vzniku rakoviny najmä prsníka.
Je však možné využiť plný potenciál tohto obdobia v prospech svojho zdravia? Samozrejme. Odporúča sa objavovať nové fitness cvičenia, športové aktivity, ktoré doposiaľ nebol čas bližšie vyskúšať. Možno je čas objaviť svoje skryté talenty a začať sa venovať novým záujmom alebo si začať plniť svoje skryté sny?
O krok bližšie k pevnejšiemu zdraviu
Laboratórne vyšetrenia sú objektívnym ukazovateľom toho, čo sa deje v ľudskom organizme. Na základe výsledkov je možné upraviť životný štýl tak, aby sme sa cítili lepšie, naše zdravie bolo kvalitnejšie a aby sme smerovali svoj metabolizmus k nastoleniu hormonálnej rovnováhy.
Ak by ste chceli získať komplexný pohľad na svoj hormonálny profil a tak sa dozvedieť viac o svojom zdraví, okrem návštevy svojho ošetrujúceho lekára si môžete vybrať vyšetrenia z pestrej ponuky balíkov z portfólia Medirex.
Vyšetrenie hormomálneho profilu pre ženu je určené ženám vo fertilnom veku. Okrem pohlavných hormónov (estradiol, progesterón) obsahuje aj vyšetrenie regulačných hormónov hypofýzy (folikulostimulačný a luteinizačný hormón) a prolaktínu. Okrem toho je súčasťou balíčka diagnostika porúch funkcie štítnej žľazy (tyreotropný hormón, voľná frakcia T4).
Rozšírená verzia balíčka prináša v porovnaní so základným balíčkom komplexnejší pohľad na hormonálne zdravie ženy. Rozšírením je stanovenie testosterónu, voľnej frakcie testosterónu, bielkoviny, ktorá viaže pohlavné hormóny so súčasným výpočtom FAI indexu (index voľných androgénov), dehydroepiandrosterónu a 17-OH progesterónu. Okrem toho je súčasťou vyšetrenia aj stanovenie Anti-Müllerovho hormónu, ktorý nás informuje o ovariálnej rezerve. Vyšetrenia hormonálneho profilu je vhodné vykonať v 5.-7. deň menštruačného cyklu, pričom 1. deň je začiatok menštruácie. Po vyšetrení odporúčame konzultáciu u gynekológa.