Jedným z hlavných ukazovateľov zdravej funkcie obličiek je moč. Preto sa odporúča priebežne sledovať frekvenciu vyprázdňovania, zafarbenie a konzistenciu moču. Spozornieť treba pri zakalenom alebo tmavom moči. Pacienti s ochoreniami obličiek sa sťažujú napríklad na časté nočné močenie, ktoré im nedovolí prespať celú noc. Prihlásiť sa však môžu aj ďalšie príznaky: únava, problémy so spánkom, svalové kŕče, opuchnuté nohy a členky, ranné opuchy okolo očí, suchá, šupinatá pokožka, svrbenie, častý pocit smädu, nepríjemná pachuť v ústach, ktorá vzniká ako dôsledok hromadenia toxínov v organizme.
O činnosti obličiek za normálnych okolností ani nevieme. V začiatočných štádiách ochorení obličky vysielajú iba ťažko rozpoznateľné signály. Včasné zistenie ochorenia obličiek je veľmi dôležité. Aj to je dôvod, prečo treba pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, v rámci ktorých sa vyšetrujú aj parametre z krvi, ktoré odzrkadľujú funkciu obličiek (kreatinín) a moč, o ktorom sme viac písali v predchádzajúcom blogu.
Ak sa objavia zdravotné problémy a bolesť v súvislosti s obličkami, hlási sa v strednej až dolnej časti chrbta. Ide o nejednoznačný príznak, lebo sa ľahko zamieňa s bolesťou krížov. Ak pozorujete bolesti chrbta, ktoré sa nezmierňujú pri zmene polohy a dokonca sa zvýraznia, prípadne sa pridružia problémy s močením, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Medzi ochorenia, ktoré môžu obličky postihovať, patria:
• zápaly obličiek a močových ciest
• obličkové kamene
• chronická choroba obličiek
• akútne a chronické zlyhanie obličiek
• nádorové ochorenia obličiek
Čo sa väčšinou skrýva za bolesťou obličiek
• Zápal močových ciest - je najčastejšie sprevádzaný častým močením, bolesťami, pálením pri močení či krvou v moči. Ak sa včas nelieči, môže prerásť do zápalu obličiek.
• Zápal obličiek - sprevádza bolesť chrbta, brucha, hlavy, nastupuje nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo, zimnica, horúčka, únava, nutkanie na močenie, pálenie, tmavý a zakalený moč, môže obsahovať krv a hnis. Ak trpíte niektorými z týchto príznakov, je potrebné navštíviť vášho ošetrujúceho lekára. Príčinu zápalov je nevyhnutné zistiť, včas diagnostikovať a zápal liečiť vhodne zvolenou liečbou (napr. antibiotikami).
Obličkový kameň spôsobuje mučivé bolesti
Obličkové kamene sa väčšinou tvoria zo solí a minerálov, ktoré sa bežne v moči rozpúšťajú. Keď sa však nerozpustia a moč je príliš hustý, nastupuje proces kryštalizácie a sformuje sa nerozpustná hmota, tvrdá usadenina, známa ako kameň, ktorý môže byť rôzneho tvaru, veľkosti a zloženia. Dochádza k narušeniu rovnováhy vody, solí a minerálov v moči. Rizikové sú napríklad kameňotvorné látky v moči, medzi „favoritov“ patrí vápnik. Svoju rolu zohráva aj zmena pH moču (napr. po infekcii močových ciest) alebo sťažený odtoku moču. Vznik obličkových kameňov súvisí aj s genetickou predispozíciou, celkovým zdravotný stavom, s chronickými ochoreniami, pitným režimom aj so stravovaním.
Bolesť v prípade obličkových kameňov je spôsobená pohybom močového kameňa v močových cestách. Býva intenzívna, ostrá, pulzujúca, máva kolikovitý charakter. Stupňuje sa v záchvatoch, najmä v bedrovej oblasti, vystreľuje do podbruška, slabín a rozkroku Pridáva sa časté a bolestivé močenie malého množstva moču, v ktorom sa objavuje krv, nevoľnosť, zvracanie, horúčka, potenie aj zimnica. Obličkové kamene sa často dlhý čas neprejavujú žiadnymi príznakmi a preto sa zvyknú diagnostikovať až v prípade, keď sa objavia bolesti. Pri diagnostike sa vykonávajú rôzne zobrazovacie vyšetrenia: röntgen, ultrazvuk, prípadne CT. Laboratórne vyšetrenia pomôžu diagnózu upresniť, zo vzorky krvi sa analyzujú parametre, ktoré hovoria o činnosti obličiek a zápale a vyšetruje sa moč na prítomnosť rôznych odpadových látok alebo baktérií.
Veľkosť obličkových kameňov, ktoré sa môžu vymočiť prirodzene, závisí od ich zloženia, tvaru a umiestnenia v močových cestách. Vo všeobecnosti sa kamene menšie ako 4-5 mm môžu samé posúvať v močových cestách a následne vymočiť. Proces močenia v tomto prípade je potrebné podporovať prísunom veľkého množstva tekutín. V prípade potreby sa podávajú lieky, ktoré môžu pomôcť rozpustiť kameň alebo uvoľňujú steny močovodu a tlmia kolikovité bolesti. Ak sa kameň nevymočí spontánne, nastupujú možnosti chirurgickej liečby. Obličkové kamene sa rozbijú na kúsky, ktoré sa potom jednoduchšie vymočia (rázové vlny, laserový lúč). Ak sú kamene veľmi veľké, môže byť potrebná operácia, počas ktorej sa kameň chirurgicky odstráni.
Zlá správa pre organizmus - obličky zlyhávajú
Inými slovami, prestávajú dostatočne plniť svoju funkciu: tvorba moču je obmedzená, narúša sa rovnováha vnútorného prostredia - homeostáza. Obličky nedokážu dostatočne odstraňovať škodlivé a odpadové látky, ktoré sa v tele hromadia. Následne dochádza k škodlivým zmenám, ktoré vážne ohrozujú celý organizmus, vrátane životne dôležitých orgánov ako je mozog, srdce a pľúca. Pri diagnostike ochorení obličiek sa využívajú laboratórne aj zobrazovacie metódy. Chronické zlyhanie obličiek a chronické ochorenie obličiek sú dve podobné označenia, ktoré sa týkajú stavu obličiek, ale majú niektoré rozdiely.
Chronické ochorenie obličiek sa vyznačuje postupným poklesom obličkových funkcií. Delí sa do piatich štádií podľa schopnosti obličiek filtrovať krv a odstraňovať odpadové látky z organizmu a prítomnosti iných markerov poškodenia obličiek. Tento proces sa rozvíja pomaly a dlhodobo, niekedy aj niekoľko rokov. V prípade tohto ochorenia je ešte organizmus schopný do istej miery udržať primeranú funkciu obličiek. Prvé štádium ochorenia je najmenej závažné a pacient ešte nemusí ani tušiť, že má s obličkami problémy. Neskôr sa však začnú objavovať príznaky: slabosť a rýchla únava, anémia, pretože obličky strácajú schopnosť vytvárať hormón potrebný pre tvorbu červených krviniek (erytropoetín), srdcové arytmie, častejšie nočné močenie, svrbenie kože, opuchy nôh, zápach z úst, dýchavičnosť a vo vyššom štádiu bolesť v oblasti bedrovej chrbtice. Funkcia obličiek sa postupne môže zhoršovať v najťažších prípadoch až do piateho štádia za vzniku chronického zlyhania obličiek.
Chronické zlyhanie obličiek je stav, v ktorom obličky už nedokážu plniť svoje základné funkcie, čo vedie k hromadeniu odpadových látok a tekutín v tele. Je výsledkom pokročilého a nezvratného poškodenia obličiek. Príčiny chronického zlyhania obličiek zahŕňajú rôzne dlhotrvajúce a neliečene ochorenia: chronické ochorenie obličiek, vysoký krvný tlak, cukrovka, chronické zápaly, deformácie obličiek, autoimunitné ochorenia. K zlyhaniu obličiek môže prispievať aj obezita a nezdravý životný štýl. Je potrebné dôsledne liečiť ochorenie, ktoré je príčinou chronického zlyhania obličiek. Pri strate obličkových funkcií je na udržanie života potrebná pravidelná dialýza, v prípade možnosti je riešením transplantácia obličky.
Akútne zlyhanie obličiek sa, na rozdiel od chronického zlyhania, rozvíja sa náhle, má rýchly priebeh a bez lekárskej pomoci ide o život ohrozujúci stav. Vyskytuje sa napríklad ako dôsledok výraznej dehydratácie organizmu, pôsobenia rôznych toxických látok (napríklad aj liekov), infekcií obličiek alebo úrazu. Medzi najčastejšie príznaky akútneho zlyhania obličiek patrí zníženie až zastavenie močenia, vznik opuchov, bolesti hlavy, nevoľnosť, prípadne zvracanie, problémy s dýchaním, bledosť, vo vážnych prípadoch poruchy vedomia. V rámci liečby je najdôležitejšie odstrániť príčinu akútneho obličkového zlyhania.
Liečebný stravovací režim, ktorý pomáha chrániť zlyhávajúce obličky
V prípadoch chronického ochorenia obličiek, najmä v pokročilých štádiách a u pacientov na dialýze, sa pacientom odporúča špeciálna nízkobielkovinová diéta. Cieľom tejto diéty je minimalizovať zaťaženie obličiek a chrániť organizmus pred hromadením toxických odpadových látok. Základom tejto diéty je obmedzenie bielkovín v jedálničku, približne 50-70% bielkovín by sa malo konzumovať v podobe kvalitného mäsa a mliečnych výrobkov, zvyšná časť bielkovín môže pochádzať z rastlinných zdrojov. V rámci nízkobielkovinovej diéty by mal byť zaistený dostatok jedla a kalórií, tak, aby bielkoviny neboli použité ako energetický zdroj. Jedálniček by mal byť vyvážený, pestrý, bohatý na vlákninu, vitamíny a ďalšie dôležité minerálne látky v podobe ovocia a zeleniny. Neodporúča sa pokrmy soliť, konzumovať sladkosti, koláče či zákusky. Nie je vhodné ostré, dráždivé korenie, zrnová káva a alkohol.
Kľúčovým krokom k zdraviu obličiek je prevencia
Ako podporiť zdravie svojich obličiek?
• Odporúča sa dodržiavať základné princípy zdravého životného štýlu.
• Dôležité je opatrné užívanie liekov, ktoré dostať bez lekárskeho predpisu (napr. lieky proti bolesti) a rôznych doplnkov stravy (proteíny, aminokyseliny), prípadne konzultácia s lekárom o možných vedľajších účinkoch suplementov.
• Pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach
• V prípade podozrenia na problémy s krvným cukrom je potrebné jeho hladinu pravidelne kontrolovať.
• Pri problémoch s tlakom krvi treba tiež dodržiavať základné opatrenia životného štýlu, užívať lieky predpísané lekárom a pravidelne tlak krvi merať, pri pretrvávajúcom zvýšení navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.
Výživa a obličky – spojené nádoby
Výživa zohráva v prevencii ochorení obličiek nezastupiteľnú úlohu. Vo všeobecnosti sa odporúča dodržiavať základné princípy zdravého a vyváženého stravovacieho režimu, dostatočnú pestrosť jedálnička, obmedziť vyprážané jedlá s množstvom nasýtených tukov, konzumovať dostatok zeleniny a ovocia, obmedziť príjem soli, ktorá môže byť hlavne v spracovaných potravinách skrytá. Zvýšený príjem soli prestavuje rizikový faktor rozvoja obličkových ochorení, zvyšuje krvný tlak aj riziko vzniku obličkových kameňov.
Dostatočný príjem tekutín, hlavne čistej vody
Dostatočná hydratácia organizmu pomáha filtračnej schopnosti obličiek. Je potrebné piť malé množstvo vody priebežne počas celého dňa. Netreba počítať presné množstvo prijatých tekutín, pretože dostatočných ukazovateľom funkcie obličiek je aj moč, ktorý by mal byť číry a svetložltý. V prevencii močových kameňov je pitný režim obzvlášť dôležitý, pričom sa neodporúča piť silne mineralizované vody alebo sýtené sladené bublinkové nápoje, čierny čaj, kávu a alkohol.
Šport prospieva aj obličkám
Fyzická aktivita zrýchľuje prietok krvi cez obličky, čím podporuje efektivitu filtrácie krvi, vylučovanie odpadových a nadbytočných minerálnych látok. Dokonca aj taká jednoduchá aktivita akou je chôdza prispieva k prevencii chronických ochorení, obezity, optimalizácii tlaku krvi a hladiny cukru v krvi. Kto má záujem overiť si zdravotný stav svojich obličiek, môže absolvovať vyšetrenie, pri ktorom stačí odobrať iba vzorku krvi a moču. V ponuke Medirexu nájdete balíček Funkcia obličiek, ktorý môže odhaliť zápal, prítomnosť močového kameňa, prípadne poukázať na poruchu filtrácie obličiek, na ochorenie obličiek a močového mechúra.