Aj keď jej diagnóza môže byť pre mnohých vystrašujúca, existuje množstvo preventívnych opatrení a vyšetrení, ktoré vedia zohrať kľúčovú úlohu pri jej odhalení v raných štádiách. Jedným z týchto dôležitých vyšetrení je aj určenie hodnoty PSA a PHI (Index zdravej prostaty), ktoré poskytujú cenné informácie o riziku jej vzniku. O význame prevencie, dôležitosti pravidelných skríningov vrátane vyšetrenia PHI sme sa rozprávali s MUDr. Martinou Serátor z urologickej ambulancie Urosanus

• Čo znamená hodnota PSA, aké sú najdôležitejšie faktory, ktoré ju ovplyvňujú a ako sa interpretuje pri skríningu rakoviny prostaty?

Hodnota PSA je skratka pre prostatický špecifický antigén. Preto slúži aj ako onkomarker. Samotná látka je proteín, ktorý sa prirodzene nachádza v prostate. Keď bunky odumierajú, uvoľňuje sa do krvi, preto ho v malom množstve krv obsahuje. V prípade, že je prostata akýmkoľvek spôsobom poškodená, do krvi sa dostane aj viac PSA. Môže ísť o zápal, mechanické poškodenie, keď má pacient zavedený permanentný katéter alebo aj rakovina. So všetkým treba pri interpretácii PSA rátať. To znamená, že keď má pacient napr. zápal prostaty, nerobíme skríning na rakovinu. Ale po preliečení zápalu počkáme aspoň tri mesiace a urobí sa opätovný odber krvi. PSA je teda normálna látka v prostate a pri akomkoľvek poškodení buniek sa dostáva vo väčšom množstve do krvi. Z toho dôvodu je dôležitá aj ako anamnéza, ktorá nám povie, či má pacient príznaky zápalu prostaty.

• O urologických prehliadkach kolujú rôzne mýty. Ako sa dnes vykonáva preventívna prehliadka na rakovinu prostaty, čo môže muž počas nej očakávať?

Môže to znieť kontroverzne, ale sú na to dva názory. Jedna strana urológov hovorí, že digitálne rektálne vyšetrenie (vyšetrenie prstom do konečníka) sa už nemá robiť. Pre nich je dostačujúca hodnota PSA. Ja som ešte stará škola. Ja hovorím, že sa musí vykonávať aj digitálne rektálne vyšetrenie, pretože samotné PSA nestačí. Existuje totiž tzv. malobunkový karcinóm, nie je ho našťastie veľa, ktorý je však veľmi agresívny a býva pri ňom PSA nízke! Rektálnym vyšetrením sa prostata nahmatá prstom, či neobsahuje nejaké tvrdé hrčky, nejaké rezistencie. Čo môže teda pacient u urológa očakávať? Pri preventívnej prehliadke ho čaká odber krvi a vyšetrenie prostaty cez konečník.

• Aké sú možnosti prevencie rakoviny prostaty okrem sledovania hladiny PSA?

Len málo ľudí vie o tom, že napr. ľudia ázijského pôvodu, hlavne Japonci, vôbec nepoznajú rakovinu prostaty. A dôvod? Jedia veľmi veľa fermentovanej sóje. A tá pôsobí ako profylaxia, teda prevencia proti rakovine prostaty. Poznajú rakovinu žalúdka, rakovinu čreva, pretože konzumujú veľmi slané jedlá v sójovej omáčke. Na druhej strane nemajú rakovinu prostaty, v tele majú vysoké hodnoty estrogénov.

• Ako to máme chápať? Škodí testosterón mužskej prostate? 

Je to zvláštne, že dodnes sa vlastne nevie, prečo sa napríklad prostata zväčšuje. Mladí muži, ktorí majú vysoký testosterón, nemajú zväčšenú prostatu a nemajú ani rakovinu prostaty. Na druhej strane, prostata súvisí s testosterónom, pretože jednou z metód liečby rakoviny prostaty sa pacienti chemicky kastrujú. Vtedy je mužovi testosterón na škodu. Neexistuje tu priama úmera, a preto je to pre vedcov mätúce.

• Veda sa tu rozchádza...

Správne. Pretože, keď je muž mladý, má vysoký testosterón a má zdravú prostatu. Keď mu začne hormón klesať, môže sa objaviť aj karcinóm, okrem jej zväčšenia, čo sa nazýva benígna hyperplázia prostaty.

• Ako môže včasná detekcia rakoviny prostaty zlepšiť prognózu pacienta? Nakoľko má pri skríningu význam aj vyšetrenie hodnoty PHI (Index zdravej prostaty)? 

Včasná detekcia každej rakoviny zlepšuje prognózu pacienta. V prvom rade teda vyšetrujeme PSA. Zistí sa buď vysoké PSA, alebo sa nahmatá rezistencia na prostate. Keď je nahmataná hrčka alebo PSA je vysoké, pacient sa posiela na magnetickú rezonanciu. Zastávam však názor, že je dôležité vykonávať digitálne rektálne vyšetrenie, pretože PSA môže byť v norme, ale na prostate sa nahmatá hrčka. Vyšetrenie je rozdelené na rôzne stupne od PI-RADS 1 po PI-RADS 5. Jednotka a dvojka sú ešte v poriadku. Trojka znamená, že pacienta treba intenzívnejšie sledovať. A práve tu je ten moment, kedy by sa dalo vyšetrenie PHI použiť na to, aby sme vedeli, ako veľmi treba dávať na pacienta pozor. Nakoľko máme byť ostražitý, či sa jedná o nejaký chronický zápal alebo ideme pátrať po rakovine. Ak by vyšlo PHI zle, pacientovi urobíme okamžite biopsiu akoby vyšlo MRI s vysokým PI-RADS skóre.

• Predstavte si situáciu, že si pacient nechá vyšetriť PHI sám a príde za vami so zlými výsledkami. Ako s ním budete ďalej pracovať? 

Urobí sa digitálne rektálne vyšetrenie, zohľadní sa výsledok PSA, ktorý sa odobral na výpočet PHI, vykoná sa MRI vyšetrenie a zvážime ďalší postup podľa jeho výsledkov. Hodnoty PI-RADS 4 a PI-RADS 5 sa už berú ako rakovina prostaty, tam je automatická biopsia. Hodnota PI-RADS 3 je presne tá hrana, kedy nám PHI vie pomôcť. Ak by vyšlo zlé, treba ísť do biopsie. Ak by vyšlo PHI dobre, biopsiu zatiaľ odložíme a budeme pacienta iba sledovať. Budeme sledovať aj PSA minimálne každého pol roka. Vďaka PHI sa môže predísť zbytočnej biopsii. Je vhodné na akési doladenie diagnózy, aby sme vedeli, ako pristupovať k tomuto pacientovi, aby sa niečo nezanedbalo, čím by sa mohla zhoršiť prognóza.