Vážne komplikácie a hrozivé následky
Ovčie kiahne je vysoko nákazlivé ochorenie spôsobené varicella - zoster vírusom (VZV). Prenáša sa kvapôčkovou infekciou alebo priamym kontaktom s pacientom. Ovčie kiahne sa prejavujú vyrážkou vo forme svrbivých pľuzgierikov po celom tele, sprevádzanou horúčkou a celkovou nevoľnosťou.
Pre dospelých je vyššie riziko komplikácií ako sú vážne infekcie kože, problémy s pľúcami a dokonca aj neurologické komplikácie. Preto je dôležité, aby dospelí, ktorí nemajú imunitu voči ovčím kiahňam zvýšili opatrnosť a konzultovali prípadný stret s vírusom alebo prevenciu s lekárom.
Zaujímavosti fenoménu ovčích kiahní
Vstúpte s nami do mikrosveta infekčných ochorení a objavte 9 zaujímavých faktov tohto vírusu, ktorý prenasleduje ľudstvo už celé desaťročia.
- Ovčie kiahne sú pomerne staré ochorenie: Prvý písomný záznam o ovčích kiahňach pochádza z 9. storočia z Číny. Predpokladá sa, že existovalo ešte predtým, ale nebolo zdokumentované. Je pravdepodobné, že sa vyskytovalo aj v iných častiach sveta, len o tom nemáme písomné záznamy.
- Vírus Varicella-zoster: Vírus zodpovedný za ovčie kiahne zostáva v tele a ako herpes zoster (pásový opar) sa môže objaviť u dospelých, ktorí mali ovčie kiahne v minulosti.
- Vysoká nákazlivosť: Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivé. Vírus sa šíri vzduchom kvapôčkami, čo znamená, že sa ľahko prenáša kašľom, kýchaním alebo pri kontakte s postihnutými miestami na pokožke.
- Typické príznaky: Medzi typické príznaky ovčích kiahní patrí vyrážka v podobe svrbivých pľuzgierikov, horúčka a celková malátnosť. Vyrážka sa najprv objavuje na tvári a potom sa šíri po tele.
- Vakcína proti ovčím kiahňam: Vakcína proti ovčím kiahňam je dostupná a chráni pred infekciou alebo miernejším priebehom ochorenia. Je to najúčinnejší spôsob, ako zabrániť ovčím kiahňam.
- Dĺžka inkubačnej doby: Ovčie kiahne majú pomerne dlhú inkubačnú dobu, ktorá môže trvať od 10 do 21 dní po kontakte s infikovanou osobou. To znamená, že môže trvať pár týždňov, kým sa prejavia príznaky po kontakte s vírusom.
- Reinfekcia nie je bežná: Väčšina ľudí, ktorí prekonali ovčie kiahne, získajú trvalú imunitu voči opätovnej infekcii. Reinfekcia ovčími kiahňami je zriedkavá, ale nie nemožná, najmä u osôb so závažným oslabením imunitného systému.
- Kontroverzie okolo party kiahní: Niektorí rodičia organizujú tzv. "party kiahne", kde sa zdravé deti zámerne vystavia iným deťom s ovčími kiahňami, aby prekonali ochorenie v bezpečnom prostredí. Tento prístup však vyvoláva kontroverzie a mnohí odborníci ho neodporúčajú.
- Komplikácie počas tehotenstva: Ovčie kiahne u tehotných žien môžu byť spojené s vážnymi komplikáciami, keď sa dieťa nakazí ešte v maternici. Táto komplikácia môže viesť k potratu, predčasnému pôrodu alebo vážnym vrodeným vadám.
3 OTÁZKY PRE LEKÁRA
Odpovedá MUDr. Emília Miková, manažérka klinickej mikrobiológie MEDIREX.
- Aká je aktuálna situácia ohľadom výskytu ovčích kiahní na Slovensku a aké sú trendy v posledných rokoch? Existujú nejaké konkrétne oblasti na Slovensku, kde je výskyt ovčích kiahní vyšší?
Výskyt ovčích kiahní na Slovensku má klesajúci trend za ostatných 10 rokov. V roku 2022 bol síce zaznamenaný prechodný vzostup, ale už v roku 2023 výskyt opätovne klesol. Najvyššia chorobnosť je u detí vo veku od 1 do 9 rokov. V minulom roku boli zaznamenané vyššie výskyty v Trnavskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.
- Aké metódy používate pri laboratórnej diagnostike ovčích kiahní?
V rámci laboratórnej diagnostiky máme možnosť dôkazu DNA vírusu metódou PCR (polymerázovej reťazovej reakcie) v rôznych klinických vzorkách ako sú stery z pľuzgierov, mozgovomiešnej tekutiny, prípadne z krvi. Z krvi sa rutinne stanovuje prítomnosť protilátok proti vírusu ovčích kiahní teda VZV. V našom laboratóriu robíme dôkaz VZV protilátok metódou ELISA (enzýmovej imunoanalýzy).
- Aké sú najlepšie spôsoby prevencie ovčích kiahní, vrátane očkovania?
Najlepšou prevenciou pred ovčími kiahňami je očkovanie. Očkovanie je vhodné realizovať v detskom veku, keďže najvyšší výskyt infekcie je práve u detí do 10 rokov. Samozrejme podanie vakcíny má zmysel v akomkoľvek veku, ak daná osoba ešte neprekonala kiahne. Odporúčané je to predovšetkým u žien pred otehotnením. Podanie vakcíny je možné aj do 3 dní od kontaktu s vírusom, pričom je očakávané buď úplné zabránenie vzniku ochorenia alebo jeho miernejší priebeh.
Vyšetrenie OVČIE KIAHNE – PROTILÁTKY PO PREKONANÍ je vhodné pre tých, ktorí chcú zistiť, či infekciu ovčích kiahní prekonali a či majú proti vírusu spôsobujúcemu toto infekčné ochorenie vytvorené protilátky.