Sú dve (teda párový orgán) a pracujú v režime nonstop. Uložené sú po oboch stranách chrbtice, na zadnej strane brušnej dutiny a tesne pod rebrami. Majú fazuľovitý tvar, u dospelého človeka sú veľké približne 12x6x3 cm. Každá váži priemerne 150 gramov (variabilne 120 – 300 gramov). Tvoria súčasť vylučovacieho systému tela spolu s močovodmi, močovým mechúrom a močovou rúrou. Tieto orgány sa označujú aj ako močové cesty. Zdravé obličky dokonale upratujú, čistia a detoxikujú organizmus.
Ak sú v dobrej kondícii a robia svoju prácu na sto percent, ich činnosť si ani neuvedomujeme a naše telo vďaka ich usilovnosti bezchybne funguje. Obličky sú životne dôležité, pretože majú množstvo nenahraditeľných úloh. Medzi ich funkcie patrí:
• Filtračná a vylučovacia funkcia. Obličky sú nesmierne výkonné a za minútu nimi preteká približne jeden liter krvi, takto za deň obličky prefiltrujú stovky litrov krvi.
• Zabezpečujú, aby bol v organizme zachovaný stav zvaný HOMEOSTÁZA. Ide o rovnováhu vnútorného prostredia, ktoré musí byť neustále pod kontrolou, nesmie byť ani príliš kyslé, ani zásadité. Regulujú a udržiavajú optimálne množstvo minerálnych látok, soli a stáleho pH v organizme vo vzťahu k vylučovaniu odpadových látok.
• Metabolická funkcia. Z metabolických procesov sa v obličkách uskutočňuje novotvorba glukózy v stave dlhodobého hladovania a podvýživy a štiepenie bielkovín. Okrem toho v obličkách prebieha aktivácia vitamínu D.
• Endokrinná funkcia. Produkujú hormóny, ktoré sa podieľajú na kontrole krvného tlaku (renín) a ovplyvňujú tvorbu červených krviniek (erytropoetín).
Ak obličky neplnia svoje funkcie dostatočne, v tele sa hromadia odpadové produkty z činnosti buniek, ktoré majú toxické účinky na celý organizmus. Často sa v týchto prípadoch zvyšuje krvný tlak, v oblasti členkov a dokonca pľúcach sa hromadí tekutina, ktorá spôsobuje opuchy dolných končatín. Pre pretrvávaní narušenej činnosti obličiek narastá riziko rozvoja rôznych srdcovocievnych a metabolických komplikácií. Medzi rizikové faktory ochorenia obličiek patrí napríklad nevyvážená životospráva, obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak, výskyt ochorenia obličiek v rodine, vyšší vek či fajčenie.
Bližší pohľad na činnosť obličiek
Keďže v tele dospelého človeka sa nachádza okolo 5 – 6 litrov krvi, zdravé obličky prefiltrujú denne celý objem krvi viac ako 150-krát. Obličky sa skladajú z miliónov filtračných jednotiek, ktoré sa nazývajú nefróny. Každý jeden nefrón má filter a sieť tubulov (kanálikov). Do obličky vstupujú cievy privádzajúce krv na filtráciu a vystupujú z nej cievy odvádzajúce očistenú krv. Krv prechádzajúca obličkami sa dotýka filtračnej membrány. Cez túto membránu neprechádzajú veľké molekuly, napríklad bielkoviny. Za 24 hodín sa takto utvorí asi 170-180 litrov tzv. primárneho moču. Obsahuje rôzne látky – také, ktoré sa vylučujú, ale aj také, ktoré organizmus potrebuje ešte zadržať, čo sa uskutočňuje v ďalšej fáze filtrácie – v tubuloch – kanálikovom systéme obličiek. Tu sa spätne do krvi vstrebáva voda, glukóza a niektoré minerálne látky. Takto obličky regulujú vylučovanie či zadržiavanie sodíka (Na), draslíka (K), chloridov (Cl), vápnika (Ca), horčíka (Mg) a vody za účelom udržania homeostázy. Vďaka týmto filtračným procesom telo nezaplavuje nadbytočná voda, soli, cudzorodé a hlavne odpadové látky, ktoré vznikajú pri metabolizme buniek (napr. močovina = urea, kreatín a kreatinín, kyselina močová atď.). Organizmus sa ich zbavuje močom, ktorý sa následne močovými cestami vylučuje von z tela.
Moč
Denne zdravý organizmus vylúči približne 0,5 – 1,5 litra moču, ktorý pozostáva z vody a odpadových látok (močovina, kreatinín, kyselina močová) a rozpustených solí a organických látok, ktoré telo už nepotrebovalo. Na vyšetrenie moču sa používa moč jednorazový alebo zbieraný. V prípade jednorazového moču je ideálna spontánne vymočená prvá ranná vzorka odobratá po dôslednej hygiene, na vyšetrenie sa zachytáva stredný prúd moču do čistej odberovej nádobky alebo skúmavky. Jednorazový moč sa používa na stanovenie chemických látok v moči a sedimentu, skríning drog v moči, zachytenie prítomnosti zložiek, ktoré by sa v moči, v prípade zdravých obličiek a močových ciest, vyskytovať nemali (bielkoviny, glukóza, ketolátky, bilirubín, krv, biele a červené krvinky či baktérie). Vzostup týchto látok v moči často poukazuje na narušenie základných funkcií obličiek alebo problémy s močovými cestami. Jednorazový moč sa používa aj na mikrobiologické vyšetrenie (kultivácia a citlivosť).
Na niektoré špeciálne vyšetrenia je potrebné moč zbierať počas 12 alebo 24 hodín podľa typu vyšetrení. Zo zbieraného moču sa vykonávajú vyšetrenia, ktoré bližšie pomáhajú posúdiť funkciu obličiek a ich filtračné schopnosti, prípadne naznačiť poškodenie či narušenie filtračnej membrány. Takto sa vyšetruje konkrétne množstvo bielkovín, odpadových a minerálnych látok a niektorých hormónov. Pri týchto vyšetreniach je potrebné uviesť množstvo zbieraného moču a zberné obdobie.
Odpadové látky v moči
Niektoré látky, ktoré prechádzajú filtračnou membránou sa v kanálikovom systéme obličiek už nevstrebávajú ani nevylučujú. Práve tieto látky sú významné v diagnostike a kontrole stavu obličiek a ich filtračnej schopnosti.
Najznámejší je kreatinín. Je to odpadová látka, ktorá vzniká pri činnosti svalov. Množstvo kreatinínu vylúčeného močom závisí od veku, pohlavia a hmotnosti. Zvyšuje sa pri intenzívnejšej svalovej práci, horúčkových ochoreniach, hladovaní a pri nadmernej konzumácii mäsitej potravy. Hladina kreatinínu sa stanovuje aj v krvi. Ak sa táto hladina zvyšuje nad hraničné hodnoty, naznačuje problém na úrovni filtračnej membrány obličiek a tým odzrkadľuje aj poškodenie obličiek. Pri zlyhávaní obličiek sa v závislosti od štádia ochorenia zisťuje vysoká hladina kreatinínu. Vyšetrenie kreatinínu v zbieranom moči a krvi poskytuje informácie o funkcii obličiek.
Cystatín C bielkovina, ktorej zvýšená hladina v krvi ešte citlivejšie odzrkadľuje poškodenie obličiek ako kreatinín. Výhodou stanovenia cystatínu C je presnejšie odhalenie mierneho poklesu filtračnej schopnosti obličiek napríklad u pacientov s cukrovkou, hypertenziou alebo poškodením ciev v obličkách, ale aj pri ochoreniach pečene a užívaní niektorých liekov. Cystatín C nie je štandardným vyšetrením napríklad ani v rámci preventívnych prehliadok. Preto je toto vyšetrenie súčasťou balíčka FUNKCIA OBLIČIEK, ktorý je zostavený tak, aby pomohol odhaliť už včasné štádia zdravotných problémov s obličkami.
Močovina (urea) vzniká v pečeni pri metabolizme aminokyselín. Vylučuje sa do moča, ale čiastočne sa aj spätne vstrebáva. Jej koncentrácia v moči závisí od príjmu bielkovín potravou, od činnosti obličiek a pečene. Zvýšená hladina močoviny v krvi sa môže zistiť pri vážnejšom poškodení obličiek, no aj pri iných príčinách, ako je napríklad zvýšený príjem bielkovín.
Kyselina močová je dôležitý produkt metabolizmu, ktorý sa ale v obličkách prevažne vstrebáva naspäť, iba malé percento sa obličkami vylučuje do moču. Jej zvýšené vylučovanie močom sa zisťuje pri rôznych patologický a horúčkových stavoch, kde nastáva rozpad buniek, u pacientov po rádioterapii a chemoterapii (rozpad nádorových buniek) a pri hematologických ochoreniach. Dlhodobo vysoká hladina kyseliny močovej v krvi sa môže prejavovať príznakmi dny. Z kyseliny močovej sa tvoria kryštáliky, ktoré sa ukladajú predovšetkým do chrupiek a šliach kĺbov a vyvolávajú zápalovú reakciu, čo s a prejavuje záchvatmi bolestí. V moči je veľmi zle rozpustná, ukladanie kryštálikov v obličkách môže poškodiť ich funkciu.
V rámci biochemického vyšetrenia moču sa vykonáva skríning na prítomnosť rôznych chemických látok a baktérií, ktoré môžu spôsobovať zápaly močových ciest.
Za normálnych okolností je vylučovanie bielkovín močom je veľmi nízke, horná hranica je stanovená na 150 mg /24 hodín. Nález bielkovín v moči je dôležitý indikátor obličkových ochorení. U zdravého človeka môžu byť bielkoviny v malom množstve prítomné pri zvýšenej fyzickej záťaži, emočnom strese, pri diéte s vysokým obsahom mäsa, po horúcom kúpeli a pred menštruáciou.
Albumín je veľmi malá bielkovina a ak sa nachádza v moči, môže signalizovať včasné poškodenie filtračnej membrány obličkových nefrónov. Môže sa zistiť pri zhoršení stavu v prípade cukrovky alebo vysokého tlaku krvi. Zvýšenie albumínu v moči je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení aj u ľudí bez cukrovky.
Glukóza sa v obličkách spätne vstrebáva a v moči by sa nemala vyskytovať. Ak sa však jej prítomnosť v moči zistí, môže byť dôsledkom zvýšenej hladiny glukózy v krvi náhle a krátkodobo (prejedenie sa sladkosťami) alebo dlhodobo zvýšená (pri cukrovke) na hodnoty okolo 8,5 – 11 mmol/l. Je to tzv. obličkový prah pre glukózu, kedy už glukóza prechádza do moču, jeho hodnota však individuálne kolíše. Napríklad počas tehotenstva je znížený, preto sa počas gravidity môže zistiť glukóza aj v moči. Glukóza sa v moči vyskytuje aj pri poškodení obličiek. Každý nález glukózy v moči je dôležitý a treba mu venovať pozornosť.
Bilirubín je žlto sfarbená zlúčenina (žlčové farbivo), ktorá vzniká pri odbúravaní predovšetkým hemoglobínu. Je to toxická látka pre centrálny nervový systém. Vo vylučovaní bilirubínu má hlavnú úlohu pečeň. Pri jeho zvýšenej hladine môže vznikať žlté zafarbenie kože, očí a slizníc a vzniká žltačka. Za normálnych okolností sa bilirubín v moči nachádzať nemá a nález bilirubínu v moči je patologický.
Ak sa v moči zistia nitrity (chemické látky, ktoré vznikajú vplyvom problémových baktérií), leukocyty (biele krvinky), erytrocyty (červené krvinky) alebo krv, môže sa jednať o zápal alebo poškodenie obličiek či močových ciest. Ak je podozrenie na zápal močových ciest, vykonávajú sa aj mikrobiologické vyšetrenia, ktoré pomôžu zistiť, aké konkrétne baktérie sú príčinou zápalu a aké antibiotiká je potrebné v liečbe použiť. Tieto vyšetrenia sú súčasťou balíčka ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST, kde sa v rámci zápalových parametrov vyšetruje aj krvný obraz a stanovuje hladina CRP. Vyšetrenie moču poskytuje množstvo informácií o zdravotnom stave človeka, preto je tiež súčasťou mnohých balíčkov vyšetrení, ktoré má Medirex v ponuke.
Aký je prvý signál, že obličky nie sú v poriadku? Čo sa skrýva za ich bolesťou a všetko o obličkových kameňoch sa dočítate v druhej časti blogu už čoskoro.