Preventívna prehliadka pomáha vyhľadať možné skryté ochorenia. Prečo sa ľudia obávajú preventívne prehliadky absolvovať, keď nám majú pomôcť? Príčiny môžu byť rôzne, napríklad nedostatočné množstvo informácií o výhodách prevencie. Mnohí sa desia, že prevencia odhalí závažné zdravotné problémy. Naopak, niektorí sa môžu cítiť zdraví, preto preventívnu prehliadku vynechajú. Mnohé ochorenia sa však v začiatkoch nemusia prejaviť žiadnymi príznakmi. Častými dôvodmi neúčasti na preventívnych prehliadkach je aj nedostatok času, rýchly životný štýl a zaneprázdnenosť. 

Ako prebieha preventívna prehliadka u všeobecného lekára

Podľa zákona sa preventívna prehliadka u všeobecného lekára pre dospelých vykonáva raz za dva roky, v prípade darcov krvi raz za rok. Cieľom preventívnych prehliadok je identifikovať zdravotné problémy v ich počiatočných štádiách a predchádzať vážnym ochoreniam. Laboratórne vyšetrenia krvi a moču analyzujú parametre, ktoré môžu naznačovať problémy s metabolizmom glukózy a tukov, ochoreniami pečene, poruchami obličiek a močových ciest. Vďaka tomu je možné odhaliť problémy v skorých štádiách, keď nespôsobujú závažné zdravotné komplikácie a sú liečiteľné. Prevencia pomáha udržiavať dobré zdravie a monitorovať rizikové faktory. Zároveň ušetrí náklady na neskoršiu liečbu závažných chorôb, pomáha predchádzať komplikáciám, zlepšuje kvalitu života a znižuje obavy o zdravie.

Prehliadka sa začína sériou otázok, ktoré zahŕňajú rodinnú anamnézu, v rámci osobnej anamnézy prekonané ochorenia, alergickú anamnézu, zhodnotenie stavu výživy vo vzťahu k hmotnosti a zistenie  rizikových faktorov najčastejších civilizačných ochorení (nezdravá výživa, sedavý spôsob života, stres, fajčenie, nadužívanie liekov a iné). Lekár zisťuje aj pracovnú anamnézu, v rámci ktorej sa môže opýtať na podmienky na pracovisku. Sociálna anamnéza zahŕňa zistenie stavu bývania alebo vzťahovej situácie. Lekár v rámci preventívnej prehliadky samozrejme zisťuje aj aktuálne zdravotné ťažkosti, ktoré pacienta trápia. Môže sa jednať o problémy so spánkom, chuťou do jedla, chronickými bolesťami, únavovým syndrómom, častými infekciami, trávením či močením. Súčasťou preventívnej prehliadky je kontrola zdravotnej karty a očkovaní, (napr. tetanus) ktoré treba opakovať. 

Nasleduje fyzikálne vyšetrenie, (prehliadka pohmatom a poklepom) ktoré zahŕňa komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov meranie výšky, hmotnosti, krvného tlaku, pulzu a EKG. Pri neobvyklých hodnotách si vás lekár pozve na opakované vyšetrenia. Posledným krokom je odber krvi, moču, prípadne aj stolice. Z krvných testov sa zvyčajne vyšetruje krvný obraz, základné obličkové pečeňové testy, hladina krvného cukru (glykémia) a cholesterol. 

Krvný obraz poskytne informáciu o počte červených a bielych krviniek) a krvných doštičiek - trombocytov. Výsledky môžu poukázať na chudokrvnosť (anémiu), poruchy krvnej zrážanlivosti, prítomnosť zápalu, infekcie alebo alergie či iné krvné poruchy. 

Vyšetrenie hladiny krvného cukru – glykémie pomôže odhaliť poruchu glukózovej tolerancie. Zvýšená glykémia nalačno naznačuje problémy s udržaním stabilnej hladiny glukózy v krvi, metabolický syndróm a inzulínovú rezistenciu, prípadne možný rozvoj cukrovky v budúcnosti. Všeobecný lekár môže týchto pacientov odoslať na vyšetrenie k diabetológovi, je potrebné pravidelné sledovanie glykémie a úprava životosprávy, aby sa predišlo rozvoju cukrovky a ďalším komplikáciám.

Vyšetrenie kreatinínu pomôže zhodnotiť zdravie a funkciu obličiek.

Pri hodnotení rizika kardiovaskulárnych chorôb je základom vyšetrenie celkového cholesterolu a triglyceridov, ktoré sa pri preventívnej prehliadke vykonáva v 11.-12. a 17. roku života. U pacientov, ktorí v danom kalendárnom roku dosiahli vek 17 alebo 18 rokov a od 40. roku sa vyšetruje celý panel cholesterolu - celkový cholesterol, vyšetrenie tzv. zlého LDL a dobrého HDL cholesterolu.  Vyšetruje sa aj hladina triglyceridov, (TAG) teda mastných kyselín v krvi. Lekári používajú tieto hodnoty na zhodnotenie životného štýlu a zistenie, či je potrebné životosprávu meniť.  Na základe výsledkov môžu predpísať aj liečbu na zníženie cholesterolu (napr. špecifické lieky na zníženie zlého LDL cholesterolu) a celkového rizika srdcových problémov. Je dôležité mať vyvážený pomer medzi HDL a LDL cholesterolom a udržiavať celkové hladiny triglyceridov na prijateľnej úrovni, aby sa minimalizovalo riziko kardiovaskulárnych ochorení. 

Pečeňové testy (enzýmy ALT, GMT) sú dôležité pre včasný záchyt, diagnostiku a monitorovanie pečeňových ochorení a porúch pečeňových funkcií. Pomôžu odhaliť stukovatenie pečene, zápaly pečene - hepatitídy, iné pečeňové ochorenia, dokonca môžu poukázať aj na nadmerný príjem alkoholu prípadne rozvoj vážnejšieho poškodenia až cirhózy pečene. Na základe výsledkov lekár určí, či sú potrebné ďalšie vyšetrenia alebo zvolí vhodnú liečbu. 

Podrobnejšie sme o tukoch, ich význame a dôležitosti písali v článku: Tuky sú pre naše telo nevyhnutné. Ktoré potraviny obsahujú dobré a zlé tuky?

U pacientov nad 40 rokov je v preventívnej prehliadke zahrnuté aj elektrokardiografické vyšetrenie - EKG. EKG je cenným nástrojom pri diagnostike rôznych srdcových problémov, vrátane arytmií (poruchy srdcového rytmu), ischemickej choroby srdca (nedostatočné prekrvenie srdcových svalov) a infarktu myokardu (srdcový infarkt). 

Test na skryté krvácanie v stolici sa bežne absolvuje raz za 2 roky od veku 50 do 75 rokov života. Ak je v rodinnej anamnéze prítomná rakovina hrubého čreva, test sa robí skôr a častejšie. Preventívna prehliadka dokáže podľa Ministerstva zdravotníctva SR odhaliť týchto 10 najčastejších diagnóz:

  • cukrovka
  • chudokrvnosť (anémia)
  • vysoký krvný tlak
  • nadváha a obezita
  • porucha funkcie obličiek
  • porucha funkcie pečene
  • zápal v močových cestách
  • porucha srdcového rytmu
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • rakovina hrubého čreva

Preventívna prehliadka u odborného lekára

Okrem všeobecných lekárov sa odporúča absolvovať preventívne prehliadky u odborných lekárov, špecialistov v odboroch stomatológia, gynekológia, urológia a gastroenterológia. 

Preventívna prehliadka u zubára

Preventívne návštevy u zubného lekára (stomatológa) sa odporúčajú dvakrát ročne pre deti do 18 rokov a raz ročne pre dospelých. Zubár skontroluje zdravie ďasien a mäkkých tkanív v ústnej dutine, lymfatické uzliny, postavenie zubov alebo stav zubnej náhrady. Súčasťou je aj poradenstvo pre lepšie udržiavanú ústnu hygienu.

Gynekologická prehliadka

Ženy staršie ako 18 rokov by mali raz za rok absolvovať preventívnu prehliadku u svojho gynekológa. Preventívna gynekologická prehliadka je komplexné gynekologické vyšetrenie zamerané na vyhľadávanie a včasnú diagnostiku porúch ženských pohlavných orgánov. Súčasťou prehliadky je dôkladná anamnéza a odborné poradenstvo v otázkach antikoncepcie, hormonálnej substitučnej liečby, prevencie sexuálne prenosných ochorení a poučenie o zvýšenom riziku gynekologických malignít v súvislosti s pozitívnou rodinnou anamnézou a prítomnosťou ďalších rizikových faktorov u ženy. Doklad o absolvovaní preventívnej gynekologickej prehliadky je podmienkou kompletizácie preventívnej prehliadky u praktického lekára. 

Počas preventívnej gynekologickej prehliadky lekár vykoná aj ultrazvuk malej panvy. Vaginálny obraz zhodnotí zdravie ženských reprodukčných orgánov. Kolposkopom lekár dôkladne preskúma krčok maternice, pošvu a okolité tkanivá. Vaginoskopia umožňuje lekárovi priame zobrazenie vnútorných stien vagíny a krčka maternice, čím sa môžu identifikovať neobvyklé stavy alebo patológie, ako sú nádory, vredy alebo zápaly.

Ďalším vyšetrením počas preventívnej gynekologickej prehliadky je cytológia. V súčasnosti je stále viac rozšírená metóda LBC, (Liquid-Based Cytology) ktorá umožňuje presnejšie vyhodnotenie a znižuje množstvo nespoľahlivých výsledkov. Je zameraná na zistenie prítomnosti patologicky zmenených buniek odobratých zo sliznice krčka maternice, ktoré by mohli naznačovať rozvoj onkologického ochorenia. Rakovina krčka maternice je spôsobená vysokorizikovými typmi HPV vírusov, proti ktorým je už v súčasnosti dostupná aj vakcína. Skríning rakoviny krčka maternice je však nevyhnutné pravidelne absolvovať, pretože pomôže odhaliť už nepatrné zmeny buniek, ktoré je možné následne odstrániť, a tak predísť rozvoju samotnej rakoviny.

Medzi gynekologické vyšetrenia patrí aj vyšetrenie prsníkov. Lekár vám môže v rámci prevencie odporučiť samovyšetrenie prsníkov, ktoré by sa malo vykonávať pravidelne, obvykle raz mesačne počas rovnakého obdobia cyklu, pretože hormonálne zmeny môžu ovplyvniť veľkosť a citlivosť prsníkov. Pri spozorovaní neobvyklých zmien alebo abnormalít, je potrebné ich čo najskôr konzultovať s lekárom.

Postup samovyšetrenia prsníkov 


Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov sa vykonáva raz za dva roky. Mamografické vyšetrenie prsníkov sa vykonáva u žien starších ako 40 rokov. Ide o vysoko spoľahlivú metódu na odhalenie rakoviny prsníkov. Nie je bolestivé, hoci môže byť trochu nepríjemné. Obrovskou výhodou však je, že dokáže zachytiť rakovinu prsníka už vo veľmi skorých štádiách, kedy je zvyčajne dobre liečiteľná. Napriek tomu účasť žien na preventívnom mamografickom skríningu postupne klesá každé dva roky o takmer 40 000 žien.

Zdroj: NCZI: Preventívna starostlivosť (nczisk.sk)

Preventívna prehliadka u urológa

Na urologickú preventívnu prehliadku majú muži nad 50 rokov, alebo muži nad 40 rokov, u ktorých sa v rodine vyskytol karcinóm prostaty. Preventívna prehliadka u urológa zahŕňa vyšetrenie prostaty cez konečník, semenníkov, ultrazvuk močových ciest a obličiek a krvné test na funkciu obličiek (kreatinín) a prostatický špecifický antigén – PSA, ktorý pomôže odhaliť riziko rozvoja karcinómu prostaty. Každý rok je mesiac november venovaný práve dôležitosti prevencie u urológa. Kampaň MOVEMBER si dáva za cieľ zvýšiť povedomie o rakovine prostaty a semenníkov a tiež pobáda mužov, aby neodmietali návštevu urológa. Napriek tomu je pre mnohých mužov ešte stále práve táto preventívna prehliadka veľkým strašiakom.     

Preventívna prehliadka u gastroenterológa

Preventívna gastroenterologická prehliadka sa odporúča raz za 10 rokov všetkým vo veku viac ako 50 rokov. Pri podozrení na rakovinu hrubého čreva alebo konečníka je potrebné absolvovať preventívne vyšetrenie v akomkoľvek veku. Gastroenterologická preventívna prehliadka patrí jednoznačne k tým, ktoré u pacientov vyvolávajú najväčšie obavy. Hoci môže byť vyšetrenie nepríjemné, prípadne aj bolestivé, jeho benefity to neprevyšuje. Slovensko má totiž druhú najvyššiu úmrtnosť v Európe na rakovinu hrubého čreva a konečníka. 

Preverte si svoje zdravie s našimi vyšetreniami

Okrem preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, na ktorú má nárok každý pacient raz za dva roky, máte možnosť skontrolovať si svoj zdravotný stav aj častejšie s vyšetreniami od Medirexu. Balíček Základné vyšetrenie pre každého odhalí problémy s glukózovým metabolizmom (možná cukrovka), obličkami, štítnou žľazou (slabosť, malátnosť, zmeny hmotnosti), pečeňou (infekčné choroby) a preverí lipidový metabolizmus. Tieto vyšetrenia poskytujeme v základnej, rozšírenej a komplexnej verzii.

Balíček Zdravie muža obsahuje okrem základných parametrov aj stanovenie hladiny testosterónu a zároveň aj PSA, (prostatický špecifický antigén) ktorý je indikátorom pre ochorenia prostaty. Pri zvýšených hodnotách PSA je potrebné konzultovať výsledok s urológom. Vyšetrenie Zdravie ženy zahŕňa okrem základných testov aj kostné markery (CTx, P1NP) poskytujúce informácie o kostnom metabolizme a stanovenie hladiny ženských pohlavných hormónov. 

Seniori si nájdu tiež balíček zameraný presne na ich potreby – Zdravie seniora. Obsahuje parametre, ktoré môžu poukázať na možnú anémiu, poruchy zrážanlivosti krvi, poruchu funkcie štítnej žľazy, poruchy kostného metabolizmu, nedostatok vitamínu D či zápal. Súčasťou balíčka je aj stanovenie hladiny NT-pro BNP ako markera srdcového zlyhávania a skríningový test na krv v stolici.