MOVEMBER je zároveň názov charitatívnej organizácie, ktorá „si berie na starosť rakovinu prostaty, rakovinu semenníkov, duševné zdravie a prevenciu samovrážd,“ píšu na svojej stránke. K aktivitám MOVEMBRA patrí napríklad to, že sa muži na začiatku novembra oholia a počas celého mesiaca si nechávajú narásť fúzy. Tie sa stali poznávacím znamením celosvetovej kampane, ktorá okrem iného prináša osvetu a zbiera finančné príspevky na výskum a boj proti rakovine prostaty a semenníkov.
Cieľom MOVEMBRA je dosiahnuť, aby sa muži viac starali o svoje zdravie a odhodlali sa na preventívnu prehliadku u urológa. Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Počet ochorení narastá predovšetkým po 40. a 50. roku života. Môže sa však objaviť aj u mladších mužov.
Na čo máte nárok pri preventívnej prehliadke u urológa
Preventívna prehliadka u urológa zahŕňa vyšetrenie prostaty cez konečník, vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek, odber krvi na vyšetrenie prevencie karcinómu prostaty. Stanovuje sa tiež PSA – špecifický prostatický antigén.
Zo zákona majú na preventívnu urologickú prehliadku nárok muži, ktorí dosiahnu vek 50 rokov. Rakovina prostaty môže byť dedičná, preto muži, v ktorých rodine sa vyskytla, majú na prehliadku nárok už vo veku 40 rokov. Absolvovať by ju mali v intervale raz za tri roky alebo podľa toho, ako určí lekár.
Rakovina prostaty nemusí mať žiadne príznaky
Ak sa rakovinu prostaty podarí odhaliť v skorom štádiu, je až 90 percent prípadov liečiteľných, uvádza portál nierakovine.sk. Podľa dostupných dát trpí na Slovensku rakovinou prostaty približne 9000 Slovákov a každý rok pribudne asi 2000 nových pacientov. Takmer 600 mužov na toto ochorenie na Slovensku každý rok zomrie.
Na rakovine prostaty je zákerné, podobne ako pri viacerých typoch rakoviny, že jej včasné štádiá môžu prebiehať úplne bez príznakov. K prvým signálom patria problémy s močením, časté močenie, nočné močenie, slabý prúd moču, bolesti alebo pálenie pri močení, potreba tlačiť pri močení, pocit nevyprázdneného močového mechúra, silné a náhle nutkanie na močenie. V neskorších štádiách sa môže objaviť krv v moči a ejakuláte, poruchy erekcie, pokles hmotnosti, únava, anémia, nechutenstvo.
Hladina prostatického antigénu PSA prezradí viac
Hoci príčina vzniku rakoviny prostaty nie je presne známa, k rizikovým faktorom sa radí najmä vek, západná strava, rodinná anamnéza, nedostatok pohybu. Rakovina prostaty úzko súvisí s mužským hormónom testosterónom.
Pre mnohých mužov je napriek mnohým povzbudeniam od najbližších návšteva urologickej ambulancie strašiakom. Jednou z možností, ako dozvedieť viac o svojom zdravotnom stave, je vybrať si vyšetrenie z ponuky Medirex. Súčasťou nášho vyšetrenia Zdravie muža je aj stanovenie hladiny PSA, teda prostatického špecifického antigénu, ktorý sa považuje za skríningový marker ochorení prostaty. Základným pravidlom však je, že preventívnu prehliadku netreba podceňovať a je dôležité ju absolvovať.