Infekcia prebieha často bez príznakov. Prítomnosť vírusu odhalí vyšetrenie z krvi.
Kliešte uprednostňujú na prisatie tenkú pokožku, napríklad za ušami, v slabinách, či za kolenami.
Výlety do prírody, lesov a hôr. Utekáme do nich vždy, keď hľadáme aktívny odpočinok. Sami, s priateľmi, partnerom či rodinou. Pre mnohých z nás je pravidelný návrat do prírody nenahraditeľný. Rovnako dobre ako my sa v nej cítia aj iné živočíchy, vrátane kliešťov.
Kliešte sú aktívne od jari do jesene, keď teplota stúpne nad 5-10°C a nanešťastie pre nás, sú medzi nimi aj také, ktoré prenášajú vírusy a baktérie.
Pre človeka je obzvlášť nebezpečný vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý napáda centrálny nervový systém a môže viesť k zápalu mozgu, paralýze a výnimočne až k smrti.
„Na Slovensku bolo podľa údajov ÚVZ SR v roku 2020 zaznamenaných 184 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo je najvyšší počet prípadov za ostatných 20 rokov,” približuje vývoj v našej krajine MUDr. Emília Miková, manažérka klinickej mikrobiológie v Medirexe.
MUDr. Emília Miková, manažérka klinickej mikrobiológie v Medirexe.
Ako sa prenáša kliešťová encefalitída?
Na to, aby sme sa infikovali, pritom stačí, aby sme na sebe niesli prisatého, nakazeného kliešťa. Ľahko sa prisaje najmä na miesta s mäkkou kožou: hlava za ušami, v podpazuší, podkolení a genitálnej oblasti.
„Riziko rastie s dĺžkou prisatia. Prenos infekcie je možný aj krátko po prisatí, pretože vírus sa nachádza v slinách kliešťa. Kliešť počas cicania vypúšťa sliny do krvi hostiteľa spolu s látkami, ktoré znecitlivia oblasť uhryznutia a bránia zrážaniu krvi v mieste prisatia. Avšak nie každý kliešť prenáša vírus,“ vysvetľuje MUDr. Miková.
Infikovať sa môžeme aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov od nakazených zvierat ako sú kozy, kravy či ovce.
„Nákaza sa môže preniesť na ľudí aj inými vývojovými štádiami kliešťa (nymfa), ktorých prítomnosť si nemusíme ani všimnúť,” približuje MUDr. Miková.
Zdrojom nákazy môžu byť aj nepasterizované výrobky z mlieka.
Kliešťová encefalitída bez príznakov
Áno čítate dobre. Časť infekcií prebieha u ľudí bez akýchkoľvek príznakov. Ak sa objavia, prebiehajú v jednej alebo v dvoch fázach.
V tej prvej prídu chrípkové príznaky, ktoré postupne vymiznú až do bezpríznakovej fázy. Potom môže nasledovať druhá fáza.
„Druhá fáza je spojená s postihnutím centrálnej nervovej sústavy. Príznaky môžu byť od miernych po ťažké: teploty, bolesti hlavy, stuhnutosť šije, nevoľnosť, vracanie, závraty, svetloplachosť. Pri závažnejšom postihnutí sa môžu vyskytnúť poruchy vedomia, epileptické záchvaty, poruchy pohybu až smrteľný priebeh ochorenia,“ ozrejmuje MUDr. Miková, ako sa môže prejavovať kliešťová encefalitída v druhej fáze.
Z druhej fázy môžu vzniknúť trvalé, prevažne neurologické následky.
„Spektrum je rôzne: od bolesti hlavy cez poruchy sústredenia, poruchy pamäte, hybnosti alebo tras,” vymenováva príklady trvalých následkov, ktoré môže kliešťová encefalitída privodiť, MUDr. Miková.
Výskyt a ochrana pred kliešťami
Kliešte obľubujú miesta s trávou na okraji lesov, na lúkach či v blízkosti krovia. Odporúčame zvoliť dlhé nohavice či vysoké ponožky. Svoju ochranu môžete zvýšiť aj použitím repelentu. Po každom výlete či prechádzke si skontrolujte celé telo.
Druhou alternatívou je aj očkovanie, ktoré sa realizuje v troch vakcinačných dávkach a chráni pred kliešťovou encefalitídou až tri roky.
Kliešťe obľubujú miesta s vysokou trávou a lúky, chrániť sa môžete dlhým oblečením, repelentom či očkovaním. Foto od Sam Solomon z Unsplash
Vyšetrenie z krvi odhalí kliešťovú encefalitídu
Keďže u väčšiny ľudí prebieha ochorenie bez príznakov jediný spôsob ako zistiť, či vás kliešť nakazil je otestovať sa na protilátky proti kliešťovej encefalitíde vyšetrením z krvi.
„Vyšetrenie z krvi sa odporúča po 3-4 týždňoch od prisatia kliešťa, kedy telo začne tvoriť protilátky v prípade, ak na nás kliešť preniesol vírus. Vyšetrenie sa dá využiť aj pri očkovaní, na skontrolovanie vytvorených protilátok. Protilátky po očkovaní je vhodné stanoviť najskôr 14 dní od podania druhej dávky a v prípade potreby ešte aj 14 dní po tretej dávke, ” vysvetľuje MUDr. Miková, po akom čase je optimálne prísť na vyšetrenie.
Ak ste si našli kliešťa a neviete, či vás nenakazil kliešťovou encefalitídou, môžete to zistiť s naším vyšetrením kliešťovej encefalitídy z krvi.
Za odbornú spoluprácu na článku ďakujeme MUDr. Emílii Mikovej, ktorá v laboratóriách Medirex pôsobí ako manažérka klinickej mikrobiológie.