Celiakia nastáva, keď náš imunitný systém netoleruje bielkovinu lepok (glutén) v strave. Ide o autoimunitné dedičné ochorenie, keď telo spustí silnú imunitnú odpoveď na lepok.
Čo sa vtedy vo vnútri nášho tela odohráva? Imunitný systém, ktorý u zdravého človeka proti lepku nebojuje, rozpoznáva glutén (lepok) ako cudzorodú látku a produkuje na jej zneškodnenie protilátky. Napáda pritom aj vlastné štruktúry, ktoré sa naň podobajú: tkanivovú transglutaminázu a endomýziu. Endomýzia sa nachádza vo výbežkoch (klky a mikroklky) v tenkom čreve, ktorým získavame živiny z potravy.
V boji proti gluténu (lepku) nastáva zápal, ktorý vyhladzuje klky a ľudia s celiakiou preto často trpia nutričnou podvýživou.
Porovnanie klkov (výbežkov) čreva zdravého človeka s klkmi celiatika.
„Ak vyradíme glutén zo stravy, časom sa môže jeho klková výstelka zrevitalizovať spolu s jeho významnou funkciou prijímania živín, no lepok naspäť do stravy nemôžeme zaradiť,“ opisuje, ako sa dokážu črevné klky obnovovať MUDr. Petra Nottná z Medirexu.
Naopak, ak sa k celiakii nepristupuje zodpovedne, môže dať vzniknúť ďalším vážnym ochoreniam: cukrovke, zápalu kĺbov či čriev, ochoreniam štítnej žľazy, zvýšenému riziku rakoviny tenkého čreva alebo bielych krviniek. Niekedy je neplodnosť rovnako u mužov aj žien jediným dôsledkom a zároveň príznakom.
Ako sa zisťuje celiakia?
Každý z nás je individualita a celiakia zrkadlí túto odlišnosť. U každého má alergia na lepok iné nielen príznaky, ale aj priebeh. Niekedy je dokonca tichá – bezpríznaková.
Preto je dobré absolvovať buď krvné testy na celiakiu alebo gastroskopické vyšetrenie a endoskopiu tenkého čreva. Gastroskopické aj endoskopické vyšetrenia sú značne nepríjemné, pretože prístroj sa zavádza do vnútra tela cez ústa alebo konečník. Krvné testy na celiakiu sa naopak realizujú iba odberom krvi - dokážu priniesť dobrý prehľad o vašom stave a či treba pristúpiť k ďalším vyšetreniam u gastroenterológa.
Je to preto, lebo z krvi sa diagnostikujú hodnoty protilátok, z ktorých lekár dokáže zistiť možné podozrenie na celiakiu. Aby ich vyšetrenie odhalilo, je dôležité pred vyšetrením nedodržiavať bezlepkovú diétu a prijímať potravu s obsahom lepku. Súčasťou testov z krvi na celiakiu môže byť aj genetické vyšetrenie.
„V prípade pozitívnych výsledkov krvného vyšetrenia, sa po návrhu lekára vykonáva biopsia tenkého čreva, pri ktorej sa z neho odoberá vzorka sliznice. Zo získanej vzorky sa potom v laboratóriu zisťuje stupeň zápalu v tenkom čreve, “ vysvetľuje postupnosť vyšetrení MUDr. Petra Nottná z Medirexu.
Pri vyšetrení celiakie z krvi sa diagnostikujú hodnoty protilátok, ktorými telo bojuje proti lepku. Preto je pred vyšetrením na celiakiu dôležité prijímať lepok v strave.
Podozrenie na celiakiu – aké sú jej prejavy?
Máte problémy, no nie ste si istí, či ide o celiakiu? Celiakia je záludná v tom, že niekedy sa neprejavuje vôbec alebo má iba jeden symptóm, ktorý na prvý pohľad nemusí byť očividný, ako napr. neplodnosť u žien aj mužov.
Medzi ďalšie netypické príznaky celiakie patria: spomalený rast u detí, kožné problémy (napr. vyrážka či dermatitída), chudokrvnosť, poruchy spánku, neurologické a psychické poruchy napr. úzkosť či depresie.
Mnohokrát sa celiakia prejavuje iba jedným príznakom: praskaním pokožky, suchou pokožkou či dermatitídou.
U 50 percent ľudí s celiakiou sa objavujú viac bežné prejavy ako zažívacie ťažkosti s trávením ako hnačka, zápcha či ich striedanie, nafukovanie, vracanie, neurčité bolesti brucha či zhoršené prehĺtanie.
Ak máte pretrvávajúce problémy a neviete odhaliť ich príčinu, ich pôvodným spúšťačom môže byť práve celiakia, ktorá narúša zdravie tenkého čreva. Svoj stav môžete zistiť neinvazívnym testom z krvi.
Prečítajte si o bezlepkovej diéte a odporúčaniach v ďalšom článku o celiakii.