Ak človek trpí alergiou napríklad na roztoče, veľmi dobre vie, že príchod jesene a zimy mu veľmi s jeho problémami nepomôže. 

Okrem sezónnych alergénov, pokiaľ hovoríme o inhalačných alergénoch, poznáme aj alergény celoročné, napr. alergény roztočov alebo plesní. Na tie môžeme reagovať bez ohľadu na ročné obdobie, najviac v chladných a vlhkých podmienkach na jeseň a zimu,“ vysvetľuje naša lekárka MUDr. Ladislava Vyletelová.

Základné opatrenia pri celoročnej alergii na roztoče

K životu človeka alergického na roztoče by preto malo patriť udržiavanie domácnosti bez prachu. Prináša to so sebou aj opatrenia ako nahradenie kobercov parketami, odstránenie záclon či závesov, častá výmena posteľnej bielizne a podobne. Keďže ide o typ celoročnej alergie, je nevyhnutné dodržiavať tieto opatrenia neustále.

Alergikov neustále pribúda, sezóna sa začína už koncom januára

Ak je však niekto alergický na peľ, od prejavov alergie si nemôže vydýchnuť takmer počas celého roka. Dôležité je v tomto prípade, na čo konkrétne je daný človek alergický. 

Nástup peľovej sezóny sa začína kvitnutím liesky a jelše už koncom januára a februára. Samozrejme, všetko závisí aj od polohy a počasia. Nasledujú ho topoľ, breza, vŕba, dub a jarné stromy. V máji sa začína hlavná sezóna tráv, ktorá postupne prechádza do burín ako palina a ambrózia, ktorých sezóna môže pokračovať až do neskoršej jesene,“ priblížila MUDr. Vyletelová.

Vedeli ste, že?

- Odhad Svetovej organizácie pre alergiu hovorí, že prevalencia alergie v celej populácii sa pohybuje medzi 10 – 40 %?

- Alergia je veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje viac ako 20 % populácie najrozvinutejších krajín? Niektoré údaje dokonca hovoria o 30 % alergikov v rozvinutých krajinách.

- Alergia je najčastejším chronickým ochorením v Európe? Viac ako 150 miliónov Európanov trpí chronickými alergickými ochoreniami a súčasná predpoveď je, že do roku 2025 bude alergiami trpieť polovica celej populácie EÚ.

ZDROJ: https://www.allergyuk.org/about-allergy/statistics-and-figures/


Výskyt alergie výrazne stúpa vplyvom znečistenia, stresu a globálneho otepľovania. Aj to sú dôvody, prečo alergikov neustále pribúda. Lenže mení sa aj peľová sezóna. „Tým, že sa klíma otepľuje, začína sa peľová alergia oveľa skôr a končí sa oveľa neskôr. Taktiež sa darí aj rastlinám, ktoré by sa za normálnych okolností u nás nevyskytovali. Celkovo sa dá povedať, že príznaky u pacienta trvajú oveľa dlhšie ako kedysi a môžu mať závažnejší priebeh,“ upozorňuje MUDr. Vyletelová.

Ako si pomôcť pri alergii

Život s alergiou nie je jednoduchý, v mnohých prípadoch ovplyvňuje a zhoršuje kvalitu života. Alergici majú tri možnosti, ktorými si dokážu pomôcť. Tou prvou je dodržiavanie režimových opatrení, ktoré môžu viesť k zníženiu alergénov. Druhou možnosťou je zaviesť u pacienta symptomatickú liečbu, ktorá vedie k úľave od ťažkostí a alergických prejavov. Sem patrí napr. užívanie antihistaminík. „Treťou možnosťou je nastavenie pacienta na tzv. hyposenzibilizáciu. Ide o jedinú príčinnú liečbu alergie v prípade, že je liečba indikovaná a dostupná,“ objasňuje MUDr. Vyletelová.

Pre väčšinu alergikov sú ich ťažkosti očakávané. Veľmi dobre vedia, kedy sa začína práve „ich“ sezóna a bývajú na ňu pripravení. Niektorí totiž potrebujú začať liečbu vopred, niekedy aj o 2 až 4 týždne skôr. Je to však veľmi individuálne a závisí to od každého pacienta a tiež od toho, ako má odsledovaný svoj stav. Pacienti, ktorí trpia celoročnými alergiami, však môžu potrebovať liečbu počas celého roka.

Komu hrozí vznik alergie

Sú však aj alergici, ktorí o svojom probléme nevedia. Háčik je totiž v tom, že alergia môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Neexistujú pritom žiadne preventívne vyšetrenia, ktoré by vás mohli upozorniť na to, že sa stanete alergikom. „Niekedy sa dokonca alergické príznaky objavujú oveľa skôr ako pozitivita laboratórnych či kožných testov,“ vysvetľuje MUDr. Vyletelová s tým, že dôležité je aj dlhodobé sledovanie pacienta.

Dá sa však predpokladať, že alergia hrozí deťom či dospelým, ktorých najbližší príbuzní sú rovnako alergici. Vtedy hovoríme o genetickej predispozícii, ktorú označujeme pojmom atopia. Pri nepriaznivých faktoroch môže viesť k prepuknutiu alergie.

Ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych podozrenie na inhalačnú alergiu, môžete sa nechať otestovať u nás. Balíček Alergie-Inhalačný panel IgE stanoví celkové protilátky IgE a špecifické protilátky IgE proti 20 najčastejším inhalačným alergénom v peľoch, na zvieratách a vo forme roztočov a plesní.

Peľový kalendár