Pravidelnosť a disciplína je cesta k športovému napredovaniu. No čo, ak po nej utekáte už mesiace a stále ste vyčerpaní a rýchlo sa zadýchate?

Nastavili ste s vaším výživovým poradcom optimálnu stravu pre váš energetický výdaj, no i tak chudnete alebo priberáte? A to už ani nespomíname kŕče, ktoré vás potrápili pri poslednom tréningu.

Ak ste sa v niektorých z týchto situácii našli, možno patríte medzi športovcov s poruchou štítnej žľazy.

Štítna žľaza sa nachádza na krku, tvoria ju dva prepojené laloky.

Štítnu žľazu nájdeme na prednej strane krku pred priedušnicou (tracheou). Tvoria ju dva prepojené laloky. Vylučuje do krvného obehu dva hormóny: trijódtyronín T3 a tetrajódtyronín T4 (tyroxín). Obsahujú aminokyselinu tyrozín a jód, ktoré sú pre ich funkciu nevyhnutné. Práve hladiny týchto dvoch hormónov merajú naše vyšetrenia Štítna žľaza a Pre športovcov.

Hormóny štítnej žľazy komunikujú s bunkami nášho organizmu prostredníctvom receptorov na povrchu alebo vnútri buniek. To, či určitý hormón bude ovplyvňovať nejakú bunku/tkanivo/orgán, závisí od toho, či sú na povrchu príslušných buniek prítomné receptory pre konkrétny hormón

A keďže receptory pre hormóny štítnej žľazy sú rozmiestnené takmer vo všetkých bunkách ľudského organizmu, spektrum ich účinku je veľmi široké. My sa pozrieme s našou lekárkou MUDr. Miroslavou Kamenskou z Medirexu na ich účinky z pohľadu športu a nášho výkonu.

Ako vplývajú na športovanie hormóny štítnej žľazy?

Z pohľadu športu sú najdôležitejšie metabolické účinky, ktoré riadia tvorbu a uvoľňovanie energie zo sacharidov, tukov aj bielkovín – napríklad stimulujú novotvorbu glukózy (glukoneogenézu), uvoľnenie glukózy zo zásoby – z glykogénu (tzv. glykogenolýzu), a rozklad a uvoľnenie energie z tukov (katabolizmus lipidov). Zvýšená aktivita metabolizmu sa prejavuje zvýšenou spotrebou kyslíka. 

Pri športovaní musí srdce reagovať na zvýšenú fyzickú záťaž, pretože prináša krv a kyslík do všetkých našich svalov a tkanív. Vplývajú hormóny štítnej žľazy aj na srdce?

Áno, hormóny štítnej žľazy sú dôležité aj pre srdce – pomáhajú zvýšiť srdcovú frekvenciu, silu jeho kontrakcií a rýchlosť vedenia vzruchov v srdcovom svale, čo je obzvlášť dôležité pri športovaní. Tep srdca sa môže spomaliť pri zníženej funkcii štítnej žľazy. 

Aké poruchy štítnej žľazy poznáme? Čo to znamená pre naše telo?

Štítna žľaza sa môže vychýliť zo svojej optimálnej činnosti oboma smermi – spomínaná znížená aktivita (hypotyreóza) znamená nedostatočné pôsobenie hormónov na tkanivá, kým pri zvýšenej aktivite (hypertyreóze) pôsobia nadmerne.

Hormóny štítnej žľazy pomáhajú zvýšiť srdcovú frekvenciu a silu kontrakcií.

Ako sa prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy navonok? 

Spomalenie môže byť psychomotorické, športovci sa pomalšie hýbu, pociťujú slabosť svalov, svalové kŕče, zmenenú citlivosť, napr. tzv. mravčenie. Pomalosť, ako naznačuje názov, sa dotýka aj psychiky – pomalšie uvažovanie, rozprávanie, ťažkosti s koncentráciou, poruchy pamäti. Môže byť prítomná strata motivácie, apatia až depresia. Takíto ľudia neznášajú chlad a málo sa potia aj pri námahe.

Ovplyvňuje nedostatočná funkcia aj metabolizmus a hmotnosť?

Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) všeobecne spôsobuje spomalenie metabolických procesov. To znamená, že napriek tomu, že sa športovci pravidelne hýbu, ich trávenie a pohyb čriev sa spomalí, čo môže vyústiť až do zápchy a priberania

Ak pri nedostatočnej funkcii môžeme priberať, znamená to, že pri zvýšenej môžeme chudnúť?

Ak má športujúci človek vyvážený kalorický príjem a výdaj a napriek tomu chudne, na vine môže byť aj zvýšená aktivita štítnej žľazy, ktorá urýchľuje metabolické procesy a vo výsledku môže priniesť aj nechcené chudnutie. Môže spôsobiť zrýchlenú pohyblivosť čriev, a teda aj častejšie vyprázdňovanie, prípadne hnačky.

Znížená činnosť štítnej žľazy môže spôsobiť precitlivenosť na chlad, apatiu a stratu motivácie.

Aké sú ďalšie príznaky zvýšenej činnosti štítnej žľazy?

Môže sa prejaviť psychickým aj fyzickým zrýchlením, a tak aj rýchlou unaviteľnosťou a svalovou slabosťou. Zvyšuje sa aj srdcová frekvencia, časté sú arytmie, nervozita a nespavosť. Na prstoch na rukách a na očných viečkach môžeme pozorovať pokojový tras. Koža je jemná, teplá, títo ľudia neznášajú teplo a viac sa potia. U žien sa môžu tak hypotyreóza, ako aj hypertyreóza prejaviť i poruchami menštruačného cyklu.

Ako sa štítna žľaza podieľa na produkcii tepla? Trpia ľudia s chladnými končatinami dysfunkciou štítnej žľazy alebo ide o inú príčinu?

Hormóny štítnej žľazy spôsobujú, že sa v tkanivách vytvárajú tzv. rozpájacie proteíny, pričom sa časť energie uvoľňuje vo forme tepla. Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) môže byť iba jedným z dôvodov chladných končatín. Najčastejšie je to však len vplyvom okolitého prostredia alebo to môžu byť cievne príčiny, nízky krvný tlak a ochorenia srdca.

Znížená funkcia štítnej žľazy môže spôsobiť svalového kŕče.

Ak pravidelne športujete a vaša hmotnosť neustále stúpa, nevysvetliteľne chudnete, rýchlo sa zadýchate a unavíte, aj keď by ste už mali mať kondičku, alebo vás potrápia kŕče, je možné, že vaša štítnej žľaza je v nerovnováhe. 

Poruchy štítnej žľazy odhalia naše laboratórne vyšetrenia z krvi Štítna žľaza alebo Pre športovcov. Základnými laboratórnymi ukazovateľmi funkcie štítnej žľazy sú fT4 – voľný tyroxín a TSH – tyreostimulačný hormón tvorený bunkami hypofýzy (žľaza v mozgu), ktorý riadi tvorbu a vylučovanie tyroxínu a trijódtyronínu v štítnej žľaze. 

Za rozhovor ďakujeme našej lekárke MUDr. Miroslave Kamenskej.